Toņu saskaņošana

 

Toņi ir mums visapkārt. Bez tiem mēs nevaram iedomāties savu ikdienu. Toņi rosina mūsu iztēli, palīdz radīt vidi un pat ietekmē garastāvokli.

 

Toņu iedarbība ne tikai palīdz saglabāt garīgo līdzsvaru, bet arī palīdz atveseļoties. Toņi nosaka mūsu garastāvokli, rosina vai nomāc mūsu aktivitāti, izceļ mūsu skaistumu vai tieši otrādi — to slēpj. Cilvēka acs spēj atšķirt pat 7 000 000 krāsu toņu. Daļa šo toņu nomierina acis, daļa — kairina. Runā, ka cilvēks neapzināti izvēlas sev tīkamāko toni, kas liecina par viņa garīgo stāvokli. Atsevišķi toņi cilvēkam var radīt galvassāpes vai nogurumu.

 

Izvēlēties atbilstošu toni nav nemaz tik vienkārši kā sākumā varētu šķist. Toņu dažādības dēļ bieži vien ir grūti izlemt, kāds tonis ir vistīkamākais un kāds būtu vispiemērotākais izvēlētās virsmas krāsošanai. Svarīga ir arī toņu saskaņošana — neaizmirstiet, ka savstarpēji būtu jāsaskaņo ne tikai sienu, griestu vai grīdu toņi, bet jāņem vērā arī telpā esošo mēbeļu un citu aksesuāru toņi. Ar ko sākt?

 

Jūsu tonis

Izvēloties toņus mājai vai dzīvoklim, ņemiet vērā savu raksturu, temperamentu un mērķus. Tāpat katram cilvēkam ir arī sava veida iztēle, simpātijas un antipātijas. Viens vēlas savās mājās gaišumu un baltus toņus, otrs izvēlas pēc iespējas smagākus un dziļākus toņus, trešais dod priekšroku pamatkrāsām, kas kontrastē. Pareizi ir izvēlēties to, kas palīdz justies mierīgi. Ja interjera dizainam izvēlētie toņi veido harmoniju ar cilvēka dzīvesstilu un raksturu, tad interjers rada pozitīvu noskaņojumu un lielisku vidi, kas ir piemērota cilvēka dabiskajām vēlmēm.

 

Tāpēc mums ir ļoti svarīgi, kādi toņi ir mums apkārt. Zinātnieki un psihologi ir radījuši vairākas teorijas par to, kā dažādi toņi ietekmē cilvēkus un kuri no tiem atbilst konkrēta tipa cilvēkiem. Taču katrs no mums ir citāds, tāpēc vienmēr visobjektīvāk ir uzticēties sev un savai intuīcijai. Pārliecinieties, vai zinātnieku versija sakrīt ar jūsu kognitīvo sajūtu:

 

  • Sarkanais tonis ir visspēcīgākais, visenerģiskākais un vissatraucošākais. Sarkans tiek saistīts ar ambicioziem cilvēkiem, kam ir daudz vajadzību un kuri dzīvē meklē izaicinājumus. Viņi vadās pēc savām sajūtām un nemīl rutīnu. Cilvēki, kam patīk sarkanais tonis, ir sabiedrības dvēsele un dzinējspēks.
  • Rozā toni ir iecienījuši cilvēki, kas visbiežāk ir romantiķi. Šie cilvēki ir draudzīgi un jauki, reizēm pat mazliet naivi. Atslēgas vārdi, kas saistās ar rozā toni, ir siltums, sievišķība un gādība. Rozā tonis vairāk nomierina nekā rosina, taču par daudz rozā toņa var arī novārdzināt un nogurdināt.
  • Violetais ir dvēseles un meditācijas tonis, kas attīra domas. Violetais tonis asociējas arī ar karaliskumu un augstāku kvalitāti. Šis tonis saistās ar radošiem cilvēkiem, kam ir mākslinieciskas spējas un kam vajadzīga mīlestība un aizraušanās. Viņiem nepatīk masveida produkcija, kičs, viņus ieskauj tikai meistaru šedevri.
  • Zaļais tonis nomierina, līdzsvaro un atpūtina acis. Zaļā toņa cienītāji ir atvērti, uzticami un gudri. Viņiem patīk visu paveikt labi un pareizi, kā arī viņi sagaida apkārtējo atzinību. Viņiem nepatīk riskēt, tāpēc viņi paliek pie tā paša, laika pārbaudi izturējušā risinājuma. „Zaļajam” cilvēkam patīk atrasties mājās vai pie dabas.
  • Zilais ir vispieprasītākais tonis pasaulē. Cilvēki, kam patīk zilais tonis, ir pašpārliecināti, uzticami un mierīgi. Viņiem rūp citu jūtas un viņi tiecas pēc harmonijas. Šie cilvēki ir pacietīgi un visai konservatīvi. Viņiem visbiežāk patīk komunicēt šaurā tuvu draugu, nevis plašā paziņu lokā. Savas pilnības meklējumos cilvēks var būt arī konkrēts un prasīgs.
  • Melnais tonis saistās ar mistiku un noslēpumainību. Melnā toņa piekritēji ir cieņpilni un gādīgi. Konservatīvisms un nopietnība ir cieši saistīta ar atjautību un viltību. Šiem cilvēkiem ļoti svarīga ir personīgā drošība un prestižs. Viņiem patīk īsti, nopietni izstrādātāji. Cilvēki, kuri mīl melno toni, vēlas uzlabot, bet reizēm vienkārši vērot apkārtni no malas.
  • Smilšu un brūnie toņi ir zemes toņi. Brūnie toņi ir silti un maigi, tie ļauj justies droši. Cilvēkiem, kas priekšroku dod brūnajam tonim, patīk uzticamība, ērtības un vienkāršība. Viņi ir čakli, lojāli ar savu spēcīgu viedokli. Sarunas laikā viņi uztur viegli humoristisku toni. Šiem cilvēkiem patīk, ja apkārt sev visu var kontrolēt, jo tad viņi var kontrolēt paši sevi. Galvenajā vietā šiem cilvēkiem ir ģimene, drošība un empātija.
  • Dzeltenie un oranžie ir prieka, cerību un vēlmju toņi. Dzeltenais tonis saistās ar aktīviem un enerģiskiem cilvēkiem, kuros kūsā enerģija. Oranžā toņa ietvertie cilvēki ir impulsīvi, dinamiski, vienmēr ar optimistiskām domām.
  • Balts tonis atspoguļo visu toņu gaismu un enerģiju. Saules gaisma ir dzīvības eliksīrs kā dabai, tā cilvēkam. Baltais tonis spēcina, bet no otras puses — saglabā aukstuma un atstumtības sajūtu. Cilvēku, kas priekšroku dod baltajam tonim, mājas un apģērbs vienmēr ir tīrs un kārtīgs. Viņi vēlas, lai viss būtu perfekti, tādējādi raisot sevī pašapziņu. Šie cilvēki ir arī kritiski.

 

Padomājiet, uz kādu toni nosliecaties un kādu enerģiju vēlētos savās mājās. Vai tā būtu labsajūta, siltums, vai vēlaties vairāk enerģijas, gaismas un impulsivitātes?

 

Toņu saskaņošana telpās

Izvēloties toni, ir svarīgi nolemt, cik un kādi toņi konkrēti tiks izmantoti telpu krāsošanai, kā arī, kādu rezultātu vēlaties redzēt, beidzot darbu. Turpmāk ir sniegti vairāki padomi, kā toņi savstarpēji iedarbojas un kādu vidi tie rada.

 

Toņi maina telpu proporcijas:

istaba

 

 Parasti griesti tiek krāsoti baltā tonī, bet sienām tiek izvēlēti pasteļtoņi. Šāds risinājums izceļ istabas plašumu un rada drošības sajūtu.

 

istaba

 Zemā telpā griestu un sienu toņus var izvēlēties vienādi spilgtus, tādējādi istaba izskatīsies augstāka. Cits variants — sienas krāsot ar vertikālām svītrām.

 

 

istaba

 Augstā telpā griesti izskatīsies zemāki, ja tos nokrāsos tumšākus nekā sienas. Tumša grīda istabu padarīs vēl zemāku. Cits paņēmiens, lai radītu zemākas telpas iespaidu — sienas krāsot ar horizontālām svītrām.

 

istaba

 

 Gara un šaura istaba šķitīs īsāka vai plašāka, ja aizmugurējo sienu nokrāsosiet tumšāku.

 

Mazs dzīvoklis šķitīs plašāks, ja izmantosiet gaišākus toņus. Tāpat to nevajadzētu izlīmēt ar rakstainām tapetēm. Vislabāk šāda dzīvokļa sienas atstāt vienkrāsainas, bet, ja tomēr vēlaties tapetes — izvēlieties tādas, kam ir minimāls raksts.

 

istaba Vizuāli pietuvināt vai attālināt sienu var to nokrāsojot tumšākā tonī (pietuvināt). Pretējā   gadījumā, ja sienu toņi atšķiras — viena siena krāsota gaišāka, bet citas tumšākas, pastāv risks, ka istaba šķitīs daudz mazāka un var radīt nospiedošu sajūtu. Tāpat izmainās arī istabas proporcijas un to izjūta. Toņu saskaņošana šajā gadījumā ir ļoti svarīga. Pievērsiet uzmanību, lai saskaņojamie toņi nebūtu pārāk spilgti, centieties izvēlēties maigākus toņus.

istaba

 

Ja vēlaties nokrāsot tikai joslu, sienu toņi jāsaskaņo šādā secībā: sienu apakšējā daļa jākrāso   tumšāka, bet augšējā — gaišāka. Nekādā gadījumā pretēji. Josla nedrīkst sadalīt istabu uz pusēm, bet tai jābūt netālu no vidus.

 

Lai mājās būtu omulīgi un valdītu saskaņa:

Svarīgi ir zināt to, ka, ja toņi tiek ļoti precīzi saskaņoti, tad redzamais galarezultāts ir viens tonis. Toņu saskaņošana būs vienkāršāka, ja izvēlēsieties vienu no pamattoņiem, ko atdzīvinātu vairākas kontrastējošas papildu nokrāsas.

 

Lai viss dzīvoklis vai māja būtu vienota, dažādās istabās izmantoto krāsu toņiem savstarpēji jāsaskan. Tas ir īpaši svarīgi atvērtām istabām un mazos dzīvokļos. Piemēram, priekštelpas sienu toņi var atkārtoties viesistabas tekstīliju rakstā un guļamistabas keramikas vāzē. Bieži šādu neitrālu elementu izmantojam griestiem un grīdām.

Gaiši un vēsi toņi istabai piešķir gaišumu un ietilpību, rada viegluma un plašuma sajūtu. Gaiši zili un zilzaļi sienu toņi rada plašuma efektu, istaba vizuāli šķiet lielāka. Gaišas mēbeles labāk izskatās uz gaiša fona. Krēsli un dīvāni ar augstām atzveltnēm vēl vairāk samazina istabu. Lai paplašinātu telpu, istabā jāizvēlas zemas mēbeles, krēsli un galdi ar īsākām kājām. Mazākā istabā jābūt pēc iespējas mazāk mēbelēm. Istabu vizuāli palielina arī spogulis, lielas stiklotas virsmas (logi un durvis), kā arī izteiktāks apgaismojums.

Toņu saskaņošana, lai radītu intīmāku atmosfēru? Viss ir iespējams. Šādam nolūkam iesakām istabu mazliet “sasildīt” ar tumšākiem toņiem. Tumši toņi, piemēram, tumši zils, violets, brūns un tumši zaļš, prasa gaismu un to ir grūti izmantot. Būtu jāzina, ka vispirms uzmanība tiek pievērsta gaišākajai istabas daļai, jo tā vairāk piesaista skatienu. Ja istabā grūti nošķirt objektus — tātad to tonis ir pārāk līdzīgs istabas tonim.

Sulīgus toņus un nokrāsas, kur ir liela tīrā toņa daļa, ieteicams izmantot istabās, kurās neviens neuzturas pastāvīgi. Jo ilgāk paredzēts atrasties istabā, jo mazāk to var krāsot tīros toņos. Sulīgi toņi lieliski der ēdamistabai, bibliotēkām vai viesistabām, ja šīs telpas ir krāsotas maigākos, pieklusinātos vai samtainos toņos. Pelēkie toņi mierīgi un monotoni pielāgojas, bet laika gaitā var kļūt par pamattoni. Šādā gadījuma, vienu sienu krāsojiet citā tonī, meklējiet kontrastu un dažādību.

Spilgtu, intensīvu toņu saskaņošana lieliski piemērota lielām virsmām, vēloties panākt atšķirīguma efektu. Intensīvi dzeltens un zaļš saasina skaņas iedarbību, ugunīgi dzeltens var šķist patiesi dedzinošs.

Kad esat izvēlējies vēlamos toņus un to kombinācijas, pajautājiet speciālistam, ar kādām krāsām vislabāk īstenot jūsu idejas.

Visus jautājumus par krāsošanu varat uzdot mums sadaļā Jautājiet speciālistam.

lv
ir pievienots izlasei.
ir noņemts no izlases.
has been added to your shopping list.
has been removed from your shopping list.
You have to choose a size.
You have to choose a amount.
You have to choose a color