Krāsas nodilumizturība – produkta īpašība, kurai pievērst uzmanību

 

Bieži vien nākas dzirdēt, ka krāsa ir nodilumizturīga jeb izturīga pret mitru berzi. Ielūkojoties produkta aprakstā var redzēt, ka šī krāsas īpašība ir vērtēta klasēs. Bet ko tas īsti nozīmē, un kāpēc izvēlēties šāda veida krāsas?

Eiropā jau daudzus gadus pastāv vienots standarts, lai mērītu krāsas noturību pret mitru berzi. Testi tiek veikti pēc ISO 11998 metodes un rezultāti tiek klasificēti atbilstoši EN 13300 klasifikācijai.

Ar mitrās berzes testu saskaņā ar ISO 11998, tiek noteikts kā samazinās pārklājuma biezums pēc 200 mazgāšanas cikliem. Papildus tam tiek noteikts arī, cik viegli ir tīrīt pārklājumu – vai virsma atgrūž netīrumus un vai tie neiesūcas pārklājumā. 

Nodilumizturības klases

Vienotā Eiropas klasifikācija EN 13300 iekštelpu sienu un griestu krāsām nosaka vairākus parametrus, kas iedalīti dažādās klasēs. Viens no tiem ir izturība pret mitru berzi. Tajā ir noteiktas 5 klases, kas norāda pārklājuma biezuma samazināšanos pēc tīrīšanas saskaņā ar ISO 11998. Krāsām, kurām ir 1. klase, pārklājuma biezuma zudums pēc 200 mazgāšanas cikliem ir mazāks par 5 mikroniem. Prasības katrai klasei ir norādītas tabulā zemāk. 

EN 13300 klasesPrasības
1.klase< 5 µm pēc 200 cikliem
2.klase≥ 5 µm un < 20 µm pēc 200 cikliem
3.klase≥ 20 µm un < 70 µm pēc 200 cikliem
4.klase< 70 µm pēc 40 cikliem
5.klase≥ 70 µm pēc 40 cikliem

Šī ir pamata krāsu novērtēšanas metode Eiropā, kas liek krāsu ražotājiem censties iegūt 1. klasi un ražot produktus, kas pēc iespējas mazāk zaudēs pārklājuma biezumu pēc 200 mazgāšanas cikliem. Parasti informāciju par iegūto klasi var atrast produkta aprakstā vai mājas lapā attiecīgā produkta lapā. Visbiežāk veikala plauktos var atrast 1. un 2. klases krāsas, taču, lētākiem produktiem parasti ir zemākas klases. Lai iekšdarbu krāsas iegūtu ES ekomarķējumu, viena no prasībām ir, ka produktam ir jābūt 1. vai 2. klases noturībai pret mitru berzi. Jāņem vērā, ka griestu krāsām parasti ir zemāka noturība pret mitru berzi, līdz ar to zemāka klase, jo griestu krāsas nav paredzēts bieži tīrīt.

Testa norise

Testējamā krāsa ar īpašu aparatūru tiek uzklāta uz testēšanas loksnēm un atstāta žūt 28 dienas, ievērojot noteiktu gaisa temperatūru (+23 C0) un mitrumu (50%). Pirms testa veikšanas, krāsotās loksnes tiek sagatavotas un tiek veikti kontrolmērījumi (pārklājuma biezums un svars). Pēc tam seko berzes tests.

 

Kas tiek izmantots, lai testētu krāsas noturību pret mitru berzi:

 • Abrazīvs sūklis. Katram testam tiek izmantot jauns abrazīvs sūklis, kas tiek piestiprināts mehāniskiem, 135 g smagiem sūkļa turētājiem.
 • Virsmaktīva viela. Virsmaktīvās vielas ir tādas vielas, kas samazina virsmas spraigumu starp diviem šķidrumiem vai starp šķidrumu un cietu vielu. Virsmaktīvās vielas tiek izmantotas tīrīšanas līdzekļos, dezinfekcijā, putu veidošanā un citur. Testā izmantotā virsmaktīvā viela ir nātrija n-dodecilbenzolsulfonāts 2,5 g/l šķīduma veidā demineralizētā ūdenī. Tā ir neagresīva virsmaktīvā viela, kas neizraisa pārklājuma papildu noberšanos. Ar to līdz noteiktam svaram tiek samitrināts abrazīvais sūklis un tieši pirms testa veikšanas ar otru sūkli uzklāts uz pārklātās virsmas. Virsmaktīvās vielas šķīdums tiek atstāts uz virsmas 60 sekundes, un tad tiek sākts tests.
 • Berzes noturības testeris. Berzes noturības testeris ir automātiska iekārta, kas kustina rokturi, lai pārvietotu turētāju ar abrazīvo sūkli. Testeris veic 37 ciklus minūtē, virzot rokturi ar sūkli 300 mm garumā un reģistrējot veikto tīrīšanas ciklu skaitu. 

 

 

Pēc testa testēšanas loksnes tiek nomazgātas zem tekoša ūdens un nožāvētas. Pēc tam tiek veikti testēšanas loksnes mērījumi, lai noteiktu pārklājuma biezuma samazināšanos.

Ja gribi noskatīties, kā tiek testēta noturība pret mitru berzi, skaties video ŠEIT.

Kāpēc izvēlēties nodilumizturīgas krāsas?

Nodilumizturīgas krāsas iesakām izvēlēties telpām, kur bieži ir nepieciešama sienu tīrīšana, piemēram, virtuvēs, koridoros vai bērnistabās. Šāda veida krāsas garantēs to, ka pēc sienu mazgāšanas netiks zaudēts pārklājuma tonis un spīdums. Tāpat, šāda veida krāsas var droši mazgāt ar sadzīves tīrīšanas līdzekļiem, kas atvieglos mazgāšanas procesu un saglabās krāsoto sienu kvalitāti nemainīgu. Aicinām pievērst uzmanību krāsas produkta aprakstam, jo tajā ir precīzi norādīts, ar cik stipriem mazgāšanas līdzekļiem krāsoto virsmu ir ieteicams mazgāt!

ee_vivacolor_acrylatepremium_9l.jpg

 

 

Ja nepieciešama īpaši noturīga sienas krāsa, tad iesakām izmantot Vivacolor jauno produktu Acrylate Premium. Šī krāsa ir piemērota sienu un griestu krāsošanai gan sausās, gan mitrās telpās, kā arī tai ir 1. klases noturība pret mitru berzi. Krāsotā virsma ir viegli tīrāma, tā ir mitrumizturīga un satur pretpelējuma piedevas, kas aizsargā krāsoto virsmu no pelējuma veidošanās.

Vicacolor krāsu sortimentā ir vairākas nodilumizturīgas krāsas ar 1. klases noturību pret mitru berzi:

 • Acrylate Premium - īpaši izturīga matēta sienas krāsa, 7.spīdums
 • Acrylate Matt - nodilumizturīga matēta sienas krāsa, 7.spīdums
 • Wall 12 - teicamas noturības pusmatēta sienas krāsa, 12.spīdums
 • Wall 20 - nodilumizturīga pusmatēta sienas krāsa, 20.spīdums
 • Wall 7 - izturīga matēta sienas krāsa, 7.spīdums
 • Wall 4 - viegli tīrāma pilnīgi matēta sienas krāsa, 4.spīdums
 • Radiator - nodilumizturīga krāsa radiatoriem
 • Furniture 30 - nodilumizturīga pusmatēta krāsa mēbelēm, 30.spīdums

Zemākas nodilumizturība klases produkti Vivacolor sortimentā:

 • Primer 1 - gruntējuma krāsa sienām un griestiem, 2. klase
 • Ceiling 2 - izturīga griestu krāsa, 2. klase
 • Ceiling 3 - griestu krāsa, 3. klase
lv
ir pievienots izlasei.
ir noņemts no izlases.
has been added to your shopping list.
has been removed from your shopping list.
You have to choose a size.
You have to choose a amount.
You have to choose a color