Minerālu fasādes krāsošana ir svarīgs būvniecības un renovācijas beigu posms. Fasādes krāsai ilgstoši jāpasargā ārsienu virsmas no ekstremāliem āra apstākļiem. Ēka ir nozīmīgs ieguldījums un vērtīgs īpašums. Lieliska fasādes krāsa var pasargāt no objekta estētiskās un reālās vērtības samazināšanās. Pareiza krāsošanas risinājumu izvēle var pat palielināt ēkas vērtību. Fasādes pārklājuma gala rezultāts un kalpošanas laiks ir atkarīgs no daudziem apstākļiem, piemēram:
1. Krāsošanas sistēmas izvēle un pareiza tās izmantošana atkarībā no pamatnes veida.
2. Instrumenti un aprīkojums.
3. Krāsošana noteiktos apstākļos: mitrums un āra temperatūra.
Kādi laikapstākļi ir piemēroti āra krāsošanai? Pats svarīgākais nosacījums - krāsojamai virsmai ir jābūt sausai. Temperatūrai jābūt vismaz +5°C, bet vēlams nepārsniegt +25°C, un relatīvajam gaisa mitrumam ir jābūt zem 80%. Kādi ir slikti laikapstākļi āra krāsošanai, kas var sagādāt krāsas bojājumus: krāsot minerālvirsmu, kamēr tā ir mitra; arī lietus, kas var sācies uzreiz pēc krāsošanas darbiem, var pabojāt svaigi krāsotās fasādes izskatu. Tāpat nav ieteicams ļoti karsts laiks un tieša saules gaisma.
Krāsotās virsmas var tīrīt ne agrāk kā 1 mēnesi pēc krāsošanas. Vispiemērotākā tīrīšanas metode ir mazgāšana ar ūdens strūklu. Jāņem vērā, ka mitrās tīrīšanas rezultātā var mainīties virsmas tonis, tādēļ tīrāmā vieta ir jānorobežo. Pirms mazgāšanas notīrīt atlupušās daļiņas un netīrumus. Pelējuma vai aļģu noņemšanai izmantot Tikkurila Homeenpoisto līdzekli un rūpīgi noskalot. Pēc pelējuma noņemšanas virsmu vienmēr pārkrāsot.
Minerālu fasāžu krāsošanai tirgū pieejami kvalitatīvie Vivacolor produkti Hansa Facade un Hansa Silicate. Starp tiem ir zināmas atšķirības, tāpēc tālāk iepazīstināsim ar būtiskākajiem šo produktu mērlielumiem.
Hansa Facade satur silikona piedeva, kas nozīmē, ka šī krāsa atgrūdīs mitrumu. Labākais pierādījums iepriekšminētajam ir ūdens pilieni, kas plūst pa tās virsmu. Pat pēc stipra lietus vai ekstremālām temperatūrām silikona dispersijas krāsas pārklājums nekļūst tumšāks, nesamirkst un neplaisā. Papildus tam pārklājumam ir arī lieliska netīruma atgrūšanas spēja. Tai piemīt arī lieliska tvaika caurlaidība. Tā ir piemērota jaunu un iepriekš krāsotu minerālšķiedras plātņu, betona un apmestu virsmu krāsošanai. Nav piemērota virsmām, kas krāsotas ar kaļķa krāsām. Hansa Facade ir divi-vienā krāsa (gruntskrāsa + virsējā kārta), kas ietaupa kopējo krāsošanas laiku.
Hansa Silicate būtiskākā produkta īpašība ir ļoti laba ūdens tvaiku caurlaidība. Krāsas augstā mitruma caurlaidība ļauj brīvi izkļūt mitrumam, kas atrodas apmetuma slāņos vai ēku sienās. Tas novērš mitruma uzkrāšanos starp krāsoto slāni un pārējo ēkas sienu. Ēkas siena iegūst iespēju “elpot”. Ar silikāta krāsu krāsotā virsma darbojas kā cilvēka āda. Tā aizsargā ēkas sienu no atmosfēras ietekmes un ļauj konstrukcijas mitrumam brīvi izkļūt ārā. Silikāta krāsu neorganiskais sārmainais sastāvs novērš pelējuma un sēnīšu veidošanos un augšanu uz krāsotās virsmas, tādejādi garantējot tās tīrību. Mitruma kondensāta trūkums uz virsmas arī veicina šīs virsmas tīrību. Piemērota jaunu un iepriekš krāsotu betona, kaļķa-cementa apmetuma un silikāta ķieģeļu virsmām. Var izmantot arī minerālām virsmām iekštelpās. Krāsojot ar Hansa Silicate jārēķinās, ka jāizmanto “slapjš uz slapja” krāsošanas metodi, t.i., nākamo krāsas sleju jāuzklāj, kamēr iepriekšējā nav vēl nožuvusi, lai izvairītos no izteiktām salaiduma vietām. Krāsojot ar Hansa Silicate krāsa, rūpīgi jāizolē palodzes un pārējās virsmas, kas netiek krāsotas, jo, lai arī krāsu ir iespējams notīrīt, tā atstāt matētu nospiedumu. Tā kā silikāta krāsa uzņem mitrumu, pēc lietus tā var izskatīties nedaudz pleķaina, bet līdzko mitrums ir izžuvis, fasāde atgūst savu sākotnējo izskatu.
Hansa Sokkel krāsa, kas ir paredzēta īpaši cokolu krāsošanai, satur daudz vairāk pretpelējuma piedevas, nekā pārējās Hansa krāsas. Tā ir blīvāka un ar nedaudz lielāku spīdumu, nekā fasādes krāsas. Tai ir zemāka tvaika caurlaidība, tāpēc tā nav piemērota siltinātām fasādēm, bet labi noderēs betona stabu, žogu u.tml. vietu krāsošanai. Ņemot vērā specifiku, kur krāsa tiks izmantota (tuvu zemei), tai ir spēcīgas mitrumu atgrūdošas īpašības.
Hansa sērijas produktus var tonēt vairāk nekā 700 toņos, izvēloties no Tikkurila Facade 760 toņu kartes.
Mājas krāsošana ir investīcija, kuru ieguldot, jābūt pārliecinātam par labu gala rezultātu, tādēļ būtu jāzina krāsu savstarpējā saderība, lai izvairītos no iespējamām kļūdām un nodrošinātu krāsotās virsmas ilgmūžību. Ja vecā krāsas virsma saskarē ar ūdeni viegli samirkst, tad darīšana ir ar neorganisku (piemēram, kaļķa vai silikāta krāsa) krāsas tipu. Organiska krāsa (piemēram, akrilāta un akrila krāsa) veido blīvāku krāsas plēvīti un nesamirkst. Izmantojot remontdarbos dažādus krāsu tipus, jābūt piesardzīgiem. Piemēram, nedrīkst vecu kaļķa krāsu pārkrāsot ar akrilāta krāsu vai arī vecu aktilāta vai akrila krāsas virsmu pārkrāsot ar kaļķa vai silikāta krāsu.
Esam apkopojuši izplatītākās problemas, ar kādām var saskarties, krāsojot minerālās fasādes.
1. Sāļu izkristalizēšanās/ traipi
Baltas sāļu garozas, kas ir izsūkušās no apmetuma vai ķieģeļiem, ja tiem cauri iztvaiko ūdens.
Iespējamais iemesls:
- Nepietiekami veikta virsmas sagatavošana – pirms krāsošanas no virsmas nav noņemts sāļu slānis.
- Mitruma izsūkšanās cauri telpas ārējai sienai – konstrukcijas kļūda.
Risinājums: ja iemesls ir pārāk liels mitrums, likvidējiet cēloni: salabojiet jumtu, iztīriet jumta paŗkares teknes un ūdens notekcaurules, aizblīvējiet plaisas fasādē, apsveriet ventilācijas atveru vai vilkmes ventilatoru uzstādīšanu, it īpaši vannas istabā un virtuvē. Noberziet sāļu slāni ar drāšu birsti un nomazgājiet ar ūdeni, izmantojot spiediena strūklu. Pēc tam virsmu pamatīgi noskalojiet. Kad virsma ir nožuvusi, nokrāsojiet to ar kvalitatīvu ārdarbu krāsu.
2. Balēšana
Krāsas tonis priekšlaicīgi un/ vai pārāk ātri kļūst gaišāks, kas bieži parādās dienvidu pusē. Balēšanas iemesls var būt arī krāsas virsmas krītošanās.
Iepsējamais iemesls:
- Ārdarbos izmantota iekšdarbu krāsa.
- Izmantota zemas kvalitātes krāsa.
- Krāsas tonis, kas ir īpaši nenoturīgs pret UV starojumu (it īpaši spilgti sarkani, zili un dzelteni toņi).
- Tonēta krāsa, kuru tonēt nav bijis paredzēts.
Risinājums: ja balēšanas iemesls ir krāsas virsmas krītošanās, vispirms jānomazgā virsma. Krāsojot no jauna, noteikti izmantojiet kvalitatīvu ārdarbiem paredzētu krāsu un krāsas toņus, kas ir ieteikti ārdarbiem. Daži spilgti toņi nav izturīgi pret klimata iedarbību un ātri balē (atsevišķi spilgti sarkani, zili un dzelteni toņi), tāpēc savas fasādes krāsu toni izvēlieties no speciālās ārdarbu krāsu toņu kartes Tikkurila Facade 670.
3. Turpinājuma/ salaiduma vietas
Darba gaitā vietām parādās tumšāks tonis (já pārējās virsmas tonis ir gaišāks) vai augstāks spīdīgums slapjā un sausā krāsas slāņa turpinājuma vietās/ pārejas vietās.
Iespējamais iemesls: darba agitā nav izdevies ievērot “slapjo malu”.
Risinājums: krāsošanas laikā ieturiet “slapjo malu”, pārnesot krāsu uz nekrāsoto rajonu un tad atpakaļ uz tikko nokrāsoto rajonu. Šāda tehnika (krāsojot ar otu vai rullīti “no slapjās puse suz sauso pusi”, nevis otrādi) dod gludu, vienmērīgu virsmu.