Koka ēku fasādes Latvijas klimatā ir pakļautas dažādu laikapstākļu iedarbībai – lietum, sniegam, ledum, saulei, vējam un lielām temperatūras svārstībām, tāpēc koka fasāžu krāsām ir jābūt īpaši kvalitatīvām.

 

Kā izvēlēties krāsas toni?

Lai krāsojums kalpotu ilgi, īstā panākumu atslēga ir atbilstoša toņa un krāsas izvēle. Izvēloties toni, jāatceras, ka, jo tumšāks un intensīvāks ir krāsas tonis, jo vairāk tas absorbē saules enerģiju un jo vairāk sakarst fasāde. Ēkas dienvidu pusē, kur saules iedarbība ir vislielākā, tumši un intensīvi toņi daudz ātrāk izbalē un zaudē krāsu, tāpēc maigāki pasteļtoņi ir labāk piemēroti āra apstākļiem. Saule tos tik ātri neizbalina, un krāsa ilgi izskatās svaiga.

 

Koka fasāžu krāsām ir svarīgi izmantot fasāžu krāsu toņu kartes, jo tikai tad varam būt droši, ka tonēšanā tiek izmantoti speciāli, āra apstākļiem piemēroti tonēšanas pigmenti. Tonējot Vivacolor fasādes krāsas, mēs iesakām izmantot Tikkurila fasāžu toņu kartes. Toņu kartes ir pieejamas veikalos krāsu tirdzniecības nodaļās.

 

Kā izvēlēties krāsu?

Pelējums, zilējums un sūnas ir problēmas, kas vairāk skar ēkas ziemeļu pusi. Tur ir mazāk saules un fasāde ir vairāk pakļauta mitruma iedarbībai. Liela nozīme ir arī fasādes tuvumā esošajiem augiem – jo tuvāk tie atrodas, jo vairāk ietekmē fasādes stāvokli. Lai izvairītos no šādām problēmām, ieteicams izvēlēties tādas koka fasāžu krāsas, kas nepievelk netīrumus un kuru sastāvā ir vielas, kas neļauj pelējumam, sūnām un citiem organismiem izplatīties uz koka virsmas.

 

Mūsdienās koka fasāžu krāsas pārsvarā ir uz ūdens bāzes. Tās ir elastīgas, labi saglabā toni un neizbalē. Ar šīm krāsām ir ērti strādāt, jo tām nav nepatīkama aromāta. Krāsas uz ūdens bāzes no darbarīkiem, apģērba, ādas un jebkuras citas virsmas, kur krāsa var nejauši nokļūt, var viegli nomazgāt ar ūdeni.

 

Vispiemērotāko produktu koka fasādei jāizvēlas atkarībā no izmantotā fasādes dēļu seguma un vēlamā galarezultāta.

 

Ēvelētam kokam ir gluda virsma, tāpēc pie tās pieķeras mazāk netīrumu, tomēr arī krāsa pieķeras sliktāk. Ēvelētai virsmai vispiemērotākā ir krāsa Villa Ultima, kas labi klājas, taču ļauj saskatīt koksnes skaisto struktūru. Zāģētu vai smalki zāģētu dēļu virsmas ir raupjas. Pie raupjas virsmas krāsa pieķeras ļoti labi, bet tikpat labi pieķeras arī netīrumi. Raupjām koka virsmām vispiemērotākā ir klasiska augstas kvalitātes krāsa Villa Akva, kas veido biezāku slāni un nodrošina atbilstošu aizsardzību.

 

Ja vēlaties, lai koka virsma būtu redzama, izceļot tās skaistumu ar atbilstošu tonējumu, var izmantot daļēji caurspīdīgus produktus, piemēram, beices.

 

Taču noteikti ņemiet vērā, ka krāsas uz fasādes saglabājas daudz ilgāk nekā beices. Krāsas slāņa kalpošanas laiks ir apmēram 10 līdz 15 gadi, dažreiz, atkarībā no koksnes stiprības un sagatavošanas darbu kvalitātes, pat 20 gadi. Savukārt beicētas virsmas jāpārkrāso aptuveni ik pēc 5 gadiem.

 

Vislabākais un ilgtspējīgākais rezultāts būs tad, ja pareizi izvēlēsieties produktus un pareizi veiksiet sagatavošanas darbus.

 

Vairāk instrukcijas ārdarbiem meklē ŠEIT.
Noderīgi padomi krāsošanai.

lv
ir pievienots izlasei.
ir noņemts no izlases.
has been added to your shopping list.
has been removed from your shopping list.
You have to choose a size.
You have to choose a amount.
You have to choose a color