Mūsu krāsu eksperts ikdienas saņem daudz un dažādus jautājumus saistībā ar krāsām, toņiem, kā arī pašu krāsošanas procesu un sniedz dažādus padomus. Šeit mēs esam apkopojuši atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem.

Ja neatradi atbildi uz savu jautājumu, tad zvani mūsu krāsu ekspertam uz bezmaksas telefonu 82888 darba dienās no 8:00-16:00, vai raksti e-pastu uz academy.lv@ppg.com. Jautājumu vari uzdot arī aizpildot mūsu tiešsaistes formu - ŠEIT.

Sienu un griestu krāsošana

  • Kāda ir atšķirība starp Wall 4 un Wall 7 krāsām?

    Green Line Wall 4 krāsai ir piešķirts Ziemeļvalstu ekomarķējums, un to iesaka Latvijas Astmas un alerģijas biedrība. Produkts satur minimālu gaistošo organisko vielu (GOS) daudzumu. Krāsa ir dziļi matēta (spīduma pakāpe 4), ļoti viegli uzklājama, maskē nelielus virsmas defektus bet ir nedaudz grūtāk tīrāma un mazgājama.

    Wall 7 ir matēta (spīduma pakāpe 7), pret tīrīšanu noturīga ūdens bāzes krāsa iekšdarbiem. Krāsai ir laba adhēzija un ļoti laba segtspēja. Tai ir piešķirts M1 apliecinājums, kas nozīmē, ka krāsa satur minimālu gaistošo organisko savienojumu (GOS) daudzumu. Salīdzinājumā ar Green Line Wall 4, šī krāsa būs nedaudz praktiskāka no tīrīšanas viedokļa.
  • Vai ir iespējams sienu pārkrāsot gaišākā tonī, ja esošais tonis ir tumšs?

    Iepriekšējais sienas tonis tiks nosegts, uzklājot krāsu divās kārtās, neatkarīgi no jaunā krāsas toņa.
  • Kādu krāsu vislabāk izvēlēties koridora krāsošanai?

    Koridora krāsošanai iesakām izmantot krāsu Vivacolor Green Line Wall 20 (pusmatētu) vai Vivacolor Acrylate Matt (matētu), kuras ir viegli kopjamas.
  • Kā nokrāsot savulaik ar krītu balsinātus griestus, lai tie nebūtu jāmazgā nost?

    Neiesakām krīta krāsas pārkrāsošanu bez krīta slāņa noņemšanas. Krīts ir neizturīgs un nestabils materiāls, to nav iespējams nogruntēt un nokrāsot tā, lai ilgtermiņā nerastos problēmas. Tas, ja ne uzreiz, tad pēc dažiem gadiem noved pie plaisāšanas, gaisa burbuļu parādīšanās, atslāņošanās.
    Viena no iespējām, kā krāsot krītu nenoņemot, ir vēlreiz balsināt griestus ar krītu, bet tas radīs pat lielāku netīrība un problēmas, nekā esošo krītu nomazgājot.

    Būtu droši un pareizi rīkoties šādi:
    1. Krīta slānis ir jānoņem pilnībā un pēc iespējas rūpīgāk. Visbeidzot griestus nomazgā un nožāvē.
    2. Gruntē ar alkīda gruntskrāsu Special Primer
    kas atšķaidīta ar lakbenzīnu 30%.
    3. Ja nepieciešams, virsmu nošpaktelē.
    4. Krāso ar griestu krāsu Green Line Ceiling 2.
  • Ja iekštelpās ir kaļķa apmetums, vai var krāsot sienas un griestus ar ūdens bāzes krāsām?

    Sākotnēji kaļķa apmetumu nogruntējiet ar gruntējuma šķīduma Hansa Silicate Primer un ūdens maisījumu (sajaukšanas attiecība 1:1). Izmantojiet „mitrs uz mitra” metodi, t.i., īsā laika sprīdī uz virsmas uzklājiet 2-3 kārtas gruntējuma krāsas šķīduma.
    Ne agrāk kā pēc 12 h virsmas var pārkrāsot ar, piemēram,  Green Line sērijas sienas krāsu Wall 4.

  • Vai var krāsot ne pārāk biezas vinila tapetes?

    Vinila tapetes var krāsot pie nosacījuma, ja tās labi turas pie sienas. Pirms krāsojat tapetes, pārliecinieties, vai līme tās vēl joprojām labi notur. Tapetes, kas pielīmētas ar vājāku līmi pēc dažiem gadiem, sāk pašas no sevis atlupt no sienas. Tādas tapetes vairs nebūtu vērts krāsot. Krāsojot tapete vietām var uzmest burbuli, bet parasti žūstot šie burbuļi pazūd.
  • Ar kādu krāsu un kā vislabāk nomaskēt nelīdzenumus uz griestiem?

    Tikkai ar krāsu nelīdzenumus neizdosies noslēpt. Tos, tomēr varēs atrast un saskatīt, it sevišķi, ja ir labi zināms, kur tos meklēt.

    Ja lietosiet griestu krāsu Ceiling 2
    , iegūsiet pilnīgi matētu un vienmērīgu krāsas klājumu. Pilnīgi matētas krāsas, kuras neatstaro gaismu, vismazāk parāda nelīdzenumus un defektus.

    Krāsojiet ar rulli, kuram ir gara plūksna un kurš krāsu klāj bagātīgi un veido rupju un izteiktu faktūru. Tā vislabāk būs iespējams noslēpt virsmas defektus. Lielisks rullis griestu krāsošanai ir ANZA Basic (Rilon).
  • Kā pareizāk atdalīt krāsas toņus vienu no otra, ja vēlas sienu vairākos toņos?

    Vienkāršāk būtu krāsot vienu krāsas toni otram nedaudz pa virsu. Vispirms divās kārtās krāsojiet vienu izvēlēto toni nedaudz pāri šī toņa iedomātā laukuma robežām. Labāk sākt ar gaišāko toni, jo parasti ar tumšāku krāsu ir vieglāk nosegt apakšējo, gaišāko toni.

    Tad līmējiet kvalitatīvu, plānu krāsotāju līmlenti, kuru rūpīgi piespiediet pie jau nokrāsotās virsmas. Visbeidzot, līdz pat ierobežojošai lentai divās kārtās krāsojiet otru toni. Lai nesabojātu krāsoto virsmu, līmlenti ieteicams noņemt vai nu uzreiz pēc katras kārtas nokrāsošanas, vai nu nākamajā dienā, kad viss ir pilnīgi izžuvis.
  • Kā kopt (mazgāt) ar Vivacolor sienas krāsu krāsotas sienas?

    Instrukciju, kā kopt krāsoto virsmu esam iekļāvuši katras krāsas produkta aprakstā, ko var atrast mājas lapā pie produkta informācijas.
  • Kā pārkrāsot nopludinātus griestus?

    Remonta gaita varētu būt sekojoša:

    1. Pirms darbu uzsākšanas visām virsmām ir jābūt sausām – izžuvušām.
    2. Atbrīvot telpu no mēbelēm un visām lietām, kas varētu traucēt remonta gaitā. Vēlams, lai telpa būtu pilnīgi tukša.
    3. Noņemt no griestiem apgaismes ķermeņus un visu, kas varētu traucēt kvalitatīvam un ērtam griestu remontam.
    4. Apklāt grīdu ar kartona loksnēm, vai plēvi.
    5. Apklāt un aplīmēt sienas un visus elementus, kas jāpasargā no krāsas un putekļiem.
    6. Padziļināt un izlabot ģipškartona šuvju salaidumu vietās radušās plaisas ar špakteli Vivacolor LJ vai Vivacolor LH. Lietot piemērotas šuvju armējošās lentas. Ar špakteli visu izlīdzināt un noslīpēt. Viegli pārslīpēt visu griestu virsmu, lai iegūtu viendabīgu gludumu.
    7. Ūdens nopludinājumu skarto zonu, ieskaitot pāršpaktelētās vietas, gruntēt ar speciālu, izolējošu gruntējuma krāsu Akrostop (Tikkurila).
    8. Visu virsmu, uzsūktspējas izlīdzināšanas nolūkos, vienā kārtā gruntēt ar gruntskrāsu Primer 1.
    9. Visu virsmu vienā, vai divās kārtās krāsot ar griestu krāsu Ceiling 3.

    10. Noņemt aizsargplēves un aplīmējumus. Tīrīt putekļus, likvidēt remonta sekas.
    11. Montēt vietā gaismas ķermeņus un noņemtās lietas.
    12. Atgriezt vietā mēbeles un iekārtot istabu.
  • Kādas krāsas ir vispiemērotākās mācību klases/telpas krāsošanai?

    Mācību klases ir kvalificējamas kā sabiedriskas telpas, kuru sienas ir pakļautas paaugstinātam mehāniskam noslogojumam un tīrīšanai. Pastāv iespēja, ka šīs virsmas plānots regulāri mazgāt ar sadzīves mazgāšanas līdzekļiem.

    Šādas prasības vislabāk nodrošina sienu krāsas ar paaugstinātu spīduma līmeni: pusmatētas, 20% spīduma līmenis (Wall 20
    vai pusspīdīgas, 40% spīduma līmenis. Salīdzinoši nedaudz vājākus kopjamības rādītājus uzrāda sienu krāsas Wall 12 vai Wall 7  - attiecīgi 12% un 7% spīduma līmeņi.

    Šeit darbojas likumsakarība – jo zemāks krāsojuma spīdums, jo virsma ir uzņēmīgāka pret netīrumiem, šos netīrumus ir grūtāk dabūt ārā un intensīvi mazgājot krāsas plēve sabojājas. Viena krāsa, kas šo likumsakarību apgāž ir Vivacolor Acrylate Matt – 7% spīduma līmenis, bet kopjamība (beršana) pārsniedz 20 000 ciklus.

    Praktiski, visi augstāk minētie materiāli ir droši lietojami sabiedriskās telpās, bet jāizvērtē, kādi kritēriji Jums ir svarīgāki – augsta nodilumizturība un viegla kopšana vai vizuāli un estētiski pieņemamāks zema spīduma krāsojums.
  • Vai jau krāsotas krāsojamās tapetes var pārkrāsot?

    Ja krāsas tonis krasi atšķiras, pārkrāsojot, ieplānojiet klāt krāsu divās kārtās. Tad, neatkarīgi no jaunā krāsas toņa, ko izvēlēsities, viss tiks nosegts pavisam droši. Šajā ziņā nekādiem pārsteigumiem nevajadzētu būt. Ieteikums!!! Pirms nolemjat pārkrāsot tapetes vēlreiz, pārliecinieties, vai līme tās vēl joprojām labi notur. Ir redzēts, ka tapetes, kas pielīmētas ar vājāku līmi pēc dažiem gadiem sāk pašas no sevis atlupt no sienas. Tādas tapetes vairs nebūtu vērts krāsot – tās jāņem nost. Lai veicas!
  • Kā pārkrāsot ar eļļas bāzes krāsu krāsotas sienas ar ūdens bāzes krāsu?

    Lai no agrākā eļļas krāsojuma pārietu uz, šobrīd plaši izmantojamām, ūdens bāzes krāsām jārīkojas sekojoši:

    1.Nepieciešams virsmu attaukot un panākt, ka blīvā eļļas krāsojuma virskārta nedaudz „atmiekšķējas”. To izdara ar Special Clean vai Special Clean + ūdens maisījumu (20 – 30%), ļaujot tam iedarboties uz virsmu 1- 2 min. Pārlieku ilga Special Clean koncentrāta iedarbība uz agrāko eļļas krāsojumu var jūtami sabojāt vecās krāsas plēvi.
    2.Visu virsmu rūpīgi jānomazgā ar tīru ūdeni, jānožāvē.
    3.Visu virsmu jāpārslīpē, līdz iegūtu viendabīgi matētu rezultātu. Jānotīra slīpēšanas putekļi.
    4.Ja apdares krāsojums paredzēts ar sienas krāsu Acrylate Matt vai Wall 20, droši var krāsot uzreiz uz sagatavotās virsmas.

    Ja apdares krāsojums ir paredzēts ar salīdzinoši vājākiem materiāliem – Wall 7 vai Wall 12, iesakām virsmu nogruntēt ar Primer 1, kas nodrošinās kvalitatīvu pielipšanas starpslāni.

Grīdas krāsošana

  • Kā krāsot preskartona grīdu?

    Lai pārkrāsotu iepriekš krāsotu grīdu, jārīkojas šādi:

    1. Nomazgājiet virsmas ar tīrīšanas līdzekli Special Clean atbilstoši instrukcijai uz etiķetes. Rūpīgi noskalojiet virsmas un ļaujiet tām nožūt.
    2. Noslīpējiet veco, spēcīgo krāsas slāni, līdz tas kļūst matēts. Notīriet slīpēšanas putekļus ar mitru grīdas drāniņu vai putekļusūcēju.
    3. Nokrāsojiet virsmu 2 reizes ar pusmatētu Green Line sērijas ūdens bāzes krāsu grīdām Floor. Krāsu uzklājiet ar otu vai rullīti ar īsu plūksnu.

  • Kādu laku izmantot grīdas koka dēļu lakošanai?

    Koka dēļu grīdai iesakām izmantot ūdens bāzes poliuretāna laku Lacquer Parquet Akva.
  • Kā apstrādāt vecus koka grīdas dēļus?

    Koka grīdas krāsošana ir samērā tradicionāls pasākums. Parasti tiek izskatītas divas sākotnējās situācijas: iepriekš krāsota vai iepriekš nekrāsota koka grīda. Ja iepriekš krāsotai grīdai vecais krāsojums tiek novākts 100%, tad šādu grīdu mēs kvalificējam kā iepriekš nekrāsotu virsmu.

    Iepriekš krāsota grīda:

    - virsmu attaukojam ar Special Clean un ūdens maisījumu (apm. 1:2);
    - virsmu pārslīpējam;
    - notīram slīpēšanas putekļus;
    - virsmu krāsojam 1 – 2 reizes ar Special Floor.

    Iepriekš nekrāsota grīda:

    - virsmai ir jābūt tīrai no netīrumiem un taukiem;
    - virsmu impregnējam ar krāsas un šķīdinātāja maisījumu (Special Floor + Special Solvent (+30%);
    - virsmu krāsojam 2 reizes ar Special Floor krāsu.

Koka virsmu krāsošana iekšdarbos

  • Kā pārkrāsot laminētas mēbeles?

    Šādas mēbeles ir iespējams pārkrāsot sekojot šiem norādījumiem:

    1. Virsmas ir jāpadara matētas, slīpējot ar smalku smilšpapīru, un jānotīra slīpēšanas putekļi.
    2. Virsmas krāsojiet 1 kārtā ar adhēzijas gruntskrāsu Tikkurila Otex vai Otex Akva.
    3. Nokrāsojiet 2 kārtās ar mēbeļu krāsu Furniture 30.

  • Ar ko lakot koka durvis?

    Koka iekšdurvīm iesakām izvēlēties Lacquer Wall Akva laku.

  • Vai ar mēbeļu krāsu Furniture 30 var krāsot bērna gultiņu un rotaļlietas?

    Jā. Green Line sērijas krāsai Furniture 30 ir piešķirts Ziemeļvalstu ekomarķējums, un to iesaka Latvijas Astmas un alerģijas biedrība. Krāsa ir uz ūdens bāzes un satur ļoti zemu gaistošo organisko savienojumu (GOS) daudzumu, līdz ar to tā ir veselībai droša.

Koka virsmu krāsošana ārdarbos

  • Kādu krāsu izvēlēties, lai koka struktūra būtu redzama?

    Apdares materiāli, kuri atstāj labi saredzamu koksnes šķiedru faktūru, tiek saukti par lazurējošiem (pusacaurspīdīgiem) koksnes aizsarglīdzekļiem.

    Labi apdares produkti ir Villa Lasur, šķīdinātāja bāzes 
    koksnes aizsarglīdzeklis un Villa Lasur Akva – ūdens bāzes koksnes aizsarglīdzeklis.

    Abu līdzekļu plānotais kalpošanas laiks, uzklājot tos uz fasādes ar normālu jumta pārkari, sakārtotu ūdens noteksistēmu, uz neēvelētiem dēļiem, ir apm. 4 – 6 gadi.

    Neatkarīgi no tā, kurš no variantiem tiks izvēlēts, ir nepieciešama  virsmas iepriekšēja impregnācija ar Villa Protekt, kas visefektīvāk spēj radīt antibakteriālu vidi. Šo soli var neveikt, ja koksne ir jau piesūcināta ar konservantiem rūpnieciski.
  • Kā krāsot ēvelētu koka žogu?

    Ēvelēta koka žogu ieteiktu krāsot sekojoši:

    1. Vienā kārtā piesūcināt ar koksnes impregnantu Villa Protekt.


    2. Divās kārtās krāsot ar ūdens bāzes aizsargkrāsu Villa Ultima, kas tonēta izvēlētajā tonī.

    Šāds risinājums sniegs aizsardzību un labu dekoratīvo izskatu vairāk kā 10 gadu garumā. Pārkrāsošana parasti tiek plānota pēc 12 – 15 gadiem.

  • Kā krāsot guļbūvi?

    Apstrādes veids ir atkarīgs no izmantotajiem baļķiem:

    1. Ja baļķis ir virpots, tas ir gatavs apstrādei ar koksnes aizsarglīdzekļiem.

    2. Ja baļķis ir mizots, ir jāpārliecinās, ka uz baļķa ārējās aplievas nav palicis plāns, brūngans starpslānis, t.i., nav miza, bet nav arī stabila koksne.  Dažos avotos to sauc par primāro mizu (līdzīgi kā sīpolam – zem īstās mizas atklājas plāna, caurspīdīga plēvīte). Tā gan ir jādabū nost, jo temperatūras svārstību rezultātā, tā tik un tā atdalīsies no koka. Skaitās arī pareizi, ja mizotā baļķa gludo ārmalu padara raupjāku ar abrazīviem līdzekļiem.

    Apstrādi veic sekojošā secībā:

    1. Virsmas impregnēšana ar Villa Protekt.

    2. Virsmas krāsošana divās kārtās ar tonētu Villa Lasur Akva.


    Šāda kombinācija sniegs guļbūvei atbilstošu vizuālo izskatu (puscaurspīdīgu krāsojumu), kā arī maksimālu kalpošanas laiku. Ja jumta un cokola konstrukcija ir pareiza, nevainojams vizuālais izskats saglabāsies vismaz 8 gadus. Daudz ilgāku aizsardzību sniedz sedzošie (necaurspīdīgie) krāsojumi, bet tie ne īpaši labi iederas guļbūvju stilā.
  • Kā izvēlēties toni fasādei?

    Krāsu toņu ir tūkstošiem un tikai no Jums pašiem atkarīgs, kas Jums patiks. Mūsu ieteikumi toņu izvēlei:

    1. Vislabāk būtu, ja Jūs atrastu uzticamu profesionāli šajā jomā. Dodieties uz vietējo būvvaldi pie arhitekta vai dizainera un lūdziet pēc viņu ieteikuma. Tas bieži ir bezmaksas pakalpojums, jo būvvalde rūpējas, lai viss izskatītos skaisti un harmoniski.

    2. Noskatieties interneta vietnē mūsu izveidoto video par toņu izvēli fasādēm šeit!

    3. Atrodiet kādu fasādi, kura Jums patīk un tad izvēlieties tādus pašus toņus arī savai fasādei.

    4. Nopērciet vienu litru notonētas krāsas un veiciet testa krāsojumu uz savas fasādes. Izlemiet, vai Jums patīk izvēlētais tonis.

Mūra un apmestu fasāžu krāsošana

  • Kā kopt fasādi, kas krāsota ar silikāta krāsu?

    Silikāta krāsa ir tīra, neorganiska, minerāla krāsa, kura pati par sevi ne aizkavē, ne arī veicina aļģu veidošanos uz virsmas.

    Aļģes rodas tad, ja fasāde pieput ar organiskas izcelsmes putekļiem (piemēram, ziedputekšņi u.tml.). Tur tad arī rodas aļģu izdzīvošanai labvēlīgi apstākļi. Šī iemesla dēļ fasādes ieteicams mazgāt profilaktiski, pa reizei gadā, vai pāris gados, kamēr vēl nesāk attīstīties aļģes.

    Fasādi var mazgāt ar ūdens strūklu (ja augstspiediena, tad ļoti uzmanīgi, no tāda attāluma, kas nebojā krāsu).

    Pārbaudīta metode: Lai efektīvāk izmazgātu aļģes u.c. mikroorganismus, kuri izauguši krāsas porās, var lietot Tikkurila Homeenpoisto mazgāšanas līdzekli (atšķaidīt ar ūdeni 1:4 – 1:3), kuru uzklāj un aptuveni pusstundu ļauj iedarboties, tad noskalo.

    No intensīvas beršanas vajadzētu izvairīties, jo tā var sabojāt krāsu.

    Fasādi, protams, var arī pārkrāsot saskaņā ar krāsas lietošanas aprakstu:

    1. Fasādi mazgā un attīra ar augstspiediena ūdens strūklu.

    2. Gruntē ar 
    Hansa Silicate Primer grunts šķīdumu.

    3. Krāso.

  • Kā labāk krāsot grubuļainu, raupju apmetumu?

    Raupju un grubuļainu apmetumu visērtāk un kvalitatīvāk var nokrāsot ar krāsas izsmidzināšanas metodi, izmantojot bezgaisa izsmidzināšanas iekārtu, kuru varat iznomāt. Ja krāsojamais apjoms nav tik liels, lai īrētu iekārtu, tad jālieto rullis, kas paredzēts āra darbiem un kuram ir gara plūksna (20 – 22mm). Varam ieteikt Anza ražoto Platinum Wistex rulli ar 21 mm plūksnu. Jālieto daudz krāsas. Raupja virsma prasa 2 – 3 reizes vairāk krāsas, nekā gluda, toties krāsas noturība ir daudz labāka. Ja krāsojot paliek vietas, kuras ar rulli nav aizsniedzamas, tad tās uzreiz piekrāso ar otu, un visbeidzot ar rulli visu izlīdzina. Svarīgi virsmas dziļākās vietas rūpīgi aizkrāsot jau pirmajā krāsošanas reizē, tad otro kārtu varēsiet krāsot jau mazāk uztraucoties par to.
  • Vai atšķiras krāsas, kas nepieciešamas jaunai ēkai ar tikko svaigi izveidotu apmetumu vai ēkai, kam nepieciešama apmetuma pārkrāsošana pēc ilgāka laika?

    Nē, var droši izmantot vienu un to pašu krāsu. Svarīgākais – krāsai jābūt paredzētai izmantošanai uz apmestas fasādes.

  • Cik kārtās nepieciešams uzklāt krāsu un kāds ir žūšanas laiks starp katru nākamo kārtu?

    Praktiski vienmēr nepieciešams uzklāt divas krāsas kārtas, ļoti retos gadījumos trīs.

    Labos laika apstākļos, piemēram, pie gaisa temperatūras +23°C un gaisa mitruma 50% tās būtu 12 h. Ja ir lielāks gaisa mitrums vai virsma ar rupju apmetumu un dziļām porām, žūšanas laiks būs ilgāks. Tāpat žūšana pagarinās, ja gaisa temperatūra ir zemāka.

  • Kāda ir minimālā gaisa temperatūra, pie kuras vēl var veikt fasādes krāsošanu?

    Tie ir + 5°C grādi, bet tā jau ir ļoti kritiska robeža, labāk nekrāsot, ja ārā ir mazāk par +10°C. 

  • Fasādes virsma pirms krāsas uzklāšanas ir jānomazgā. Cik ilgi jāļauj žūt virsmai?

    Slapju vai mitru virsmu krāsot nedrīkst, tāpēc visdrošāk ir ļaut virsmai izžūt vienu dienu un pie krāsu darbiem ķerties nākamajā dienā.

  • Ja uz apmetuma virsmas izveidojušās plaisas, vai, mazgājot ar augstspiediena ierīci, ūdens neiekļūs plaisās un nesamērcēs apakšā esošo siltumizolāciju?

    Ja plaisas tiešām ir ļoti izteiktas, tad ieteicams tās vispirms aizpildīt ar kādu no speciālajiem līdzekļiem, ko piedāvā būvmateriālu veikali. Pa nelielām plaisām vai mikroplaisām ūdens noteikti nespēs tikt tik dziļi iekšā, lai saslapinātu siltumizolāciju.

  • Vai obligāti jāizmanto virsmas apstrādes līdzeklis pret kaitēkļiem, sēnītēm, aļģēm un cita veida fasādes apaugumu?

    Laika gaitā, īpaši uz tām fasādes daļām, kas vērstas uz ziemeļu pusi vai atrodas zem kokiem, veidojas apaugums – sūnas, aļģes, ieviešas dažādi mikroorganismi. Tos vislabāk likvidēt, izmantojot speciālu virsmas apstrādes līdzekli, ar ko virsmu notīra un pēc tam noskalo. Šāda apstrāde garantē, ka apaugums neveidosies ilgāku laiku. Savukārt, ja līdzekli neizmanto, apaugums atkal sāks veidoties no jauna jau krietni ātrāk.

  • Kāpēc fasādi nedrīkst krāsot saulē un lielā vējā?

    Šādos laikapstākļos nenotiek vienmērīga krāsas žūšana. Tiek “aprauts” virsējais slānis, bet iekšpusē krāsa vēl ir “jēla”. Nereti šķiet, ka krāsa jau nožuvusi un tiek klāta otra kārta, bet pirmā kārta it kā iekapsulējas, mitrums vairs netiek laukā un ar laiku parādās mikroplaisas, krāsas lobīšanās.

  • Ja mājai ir vairāki stāvi, kā nokrāsot augšējo daļu?

    Jāveido sastatnes vai jāiznomā pacēlājs. Te noteikti ir darbs diviem cilvēkiem – viens krāso augšpusi un otrs, kad augšējais pabīdījies uz nākamo plakni, turpina to pašu plakni apakšējā daļā. Ērtākam darbam, lai sasniegtu augstākus punktus, ieteicams izmantot pagarinātājkātu līdz 3m garumā.

  • Vai iepriekš krāsotu fasādi var krāsot citā tonī? Vai apakšējais nebūs redzams?

    Jā, tā var darīt pilnīgi droši. Izmantojot Vivacolor vai Tikkurila piedāvātās apmetuma krāsas, apakšējais tonis pat, ja tas būs bijis tumšs, nebūs redzams zem jaunās krāsas.

  • Kāds ir vidējais krāsas patēriņš uz vienu fasādes kvadrātmetru?

    Gludām virsmām ar vienu litru krāsas var vidēji noklāt 8 kvadrātmetrus, raupjām virsmām – vidēji 4 kvadrātmetri ar litru krāsas.

Logu un durvju krāsošana

  • Ar ko lakot jaunas koka durvis, lai tās ar laiku nesāktu dzeltēt?

    Ūdens bāzes akrila lakas labi saglabā koksnes toni nemainīgu. No Vivacolor lakām iesakām izmantot Lacquer Wall Akva.

    Visvienkāršāk ir lakot ar netonētu bezkrāsainu laku, tomēr, ja vēlaties virsmai piešķirt toni, laku var arī tonēt. Toņu paraugus var apskatīt krāsu veikalos. Iesakām vispirms veikt parauga lakojumu uz līdzīgas virsmas un pārliecināties, ka gala rezultāts ir tāds, kā gaidāt. Tikai tad, ķerieties pie durvju lakošanas.
  • Kā pārkrāsot koka logu, kuram lobās nost krāsa?

    Vecā krāsa, kas lobās un slikti turas, jāņem nost. Ja vecā krāsa turas labi, to var atstāt. Krāsas noņemšanai vislabāk iesakām lietot krāsas skrāpi. Ja vēlaties, negludumus pēc tam pieslīpējiet ar smilšpapīru. Ja vecā krāsa ir spīdīga, tā jāpadara matēta.

    Līdz tīram kokam attīrītās vietas gruntē un piesūcina ar bezkrāsainu impregnantu Villa Protekt. Pēc tam krāso ar logu krāsu Special Window Akva.
  • Ar ko pārkrāsot metāla durvis?

    Ja durvis ir iepriekš krāsotas, tad nomatēt virsmu ar smalku smilšpapīru un krāsot ar, piemēram, Universal Akva.

    Ja durvis nav iepriekš krāsotas, tad gruntēt ar Special Primer un krāsot ar Universal Akva.

Metāla virsmu krāsošana

  • Kā krāsot metāla jumtu?

    Metāla jumtu (skārda) krāsošanai (neatkarīgi vai skārds ir cinkots vai nav), iesakām izvēlēties sekojošus materiālus un darba secību:

    - rūsas skartos fragmentus mehāniski notīrīt ar metāla birstēm (tīrības pakāpe ST 2);

    - visu virsmu nomazgāt ar 
    Tikkurila Panssaripessu un ūdens šķīdumu (1:4);

    - visu virsmu nomazgāt ar tīru ūdeni;

    - visu virsmu nogruntēt ar piemērotu gruntskrāsu;


    - visu virsmu 1 - 2 reizes nokrāsot ar metāla jumtu krāsu Tikkurila Panssarimaali.
  • Kāpēc izsmidzinot krāsu uz alumīnija virsmas, tā sačervelējas?

    Lai uzlabotu krāsas saķeri (adhēziju) ar alumīnija virsmu, tā pirms krāsošanas ir jānoslīpē ar smilšpapīru, tad jānotīra metāla daļiņas un putekļi, piemēram, ar putekļusūcēju. Tad ar sārmainu mazgāšanas līdzekli, piemēram, Special Clean no virsmas jānomazgā eļļas, tauki un citi netīrumi. Attīrītā virsma rūpīgi jānoskalo, vēlams, ar siltu ūdeni un nožāvē. Lai izvairītos no oksidēšanās, virsma jāgruntē nekavējoties pēc skalošanas ar ūdeni, ar piemērotu gruntskrāsu. Tad gruntētā virsma jāpārkrāso ar piemērotu krāsu.

Citu virsmu krāsošana

  • Vai var krāsot ne pārāk biezas vinila tapetes?

    Vinila tapetes var krāsot pie nosacījuma, ja tās labi turas pie sienas. Pirms krāsojat tapetes, pārliecinieties, vai līme tās vēl joprojām labi notur. Tapetes, kas pielīmētas ar vājāku līmi pēc dažiem gadiem, sāk pašas no sevis atlupt no sienas. Tādas tapetes vairs nebūtu vērts krāsot. Krāsojot tapete vietām var uzmest burbuli, bet parasti žūstot šie burbuļi pazūd.
  • Ar kādu laku var lakot māla podiņu?

    Podiņu lakošanai lieliski piemērota būs pusmatēta ūdens bāzes laka Lacquer Wall Akva no Vivacolor sortimenta.

    Pirmo reizi lakojot, laku atšķaidiet 30-50% ar ūdeni. Otrreiz klājiet neatšķaidītu un gatavs!

  • Vai var pārkrāsot MDF virsmu?

    Iepriekš, rūpnieciski krāsotu MDF ir iespējams droši pārkrāsot sadzīves apstākļos, izdarot dažus priekšdarbus:

    1. Virsma jānomazgā ar Special Clean;

    2. Virsmu viegli pārslīpēt (Nr. 260 un uz augšu), slīpēšanas putekļus notīrīt ar mitru lupatu;

    3. Virsmu krāsot divās kārtās ar, piemēram, Furniture 30.

    Krāsu var uzklāt ar otu, īsspalvainu (filca) rulli vai
    augstspiediena izsmidzinātāju.

Toņi un tonēšana

  • Kāda atšķirība ir starp A un C bāzi?

    A bāzes krāsa ir baltā tonī un lietojama netonēta vai tonējama gaišajos toņos. Savukārt, C bāzes krāsa ir caurspīdīga un to var izmantot tikai tonētu tumšos toņos.
  • Vai ir iespējams sienu pārkrāsot gaišākā tonī, ja esošais tonis ir tumšs?

    Iepriekšējais sienas tonis tiks nosegts, uzklājot krāsu divās kārtās, neatkarīgi no jaunā krāsas toņa.
  • Kas jāņem vērā izvēloties toņus?

    Iesakām vispirms veikt testa krāsojumu tieši uz tās virsmas kuru paredzēts krāsot, Jūsu reālajos apstākļos. Tikai tad varēsiet droši un precīzi novērtēt, vai iepriekš izvēlētais krāsas tonis būs īstais, vai, tomēr, nē.

    Ar ļoti gaišiem toņiem nereti ir tā, ka krāsa gan tiek ietonēta precīzi, bet Jūsu konkrētās apkārtējās vides mijiedarbības rezultātā (apgaismojums dienā un vakarā, citi blakus esoši toņi no grīdas, mēbelēm, aizkariem u.c.) krāsas tonis tiek stipri ietekmēts un vairs neizskatās tā, kā jūs to redzējāt veikalā, izvēloties. Krāsas tonis atbilst toņu kartei, bet Jūsu apstākļos izskatās savādāk, nekā iepriekš.

    Drošāk un labāk būs pārliecināties par īstā toņa atbilstību, investējot dažos krāsas paraugu litros. Citādi, var nākties ilgu laiku sadzīvot ar neīsto krāsas toni, gadījumā, ja uzreiz nopirksiet un izkrāsosiet visu krāsas daudzumu, iepriekš nepārbaudot.
  • Vai Vivacolor krāsas var tonēt pēc NCS sistēmas?

    Atbilde, pavisam īsā versijā – jā, var.

    Reizēm ir neliela „aizķeršanās” ar „nestandarta” NCS toņiem, bet arī to, līdz šim, esam varējuši atrisināt.

    Standarta toņi ir tie, kuri apvienoti oriģinālajā NCS kartē un, kur ciparu solis ir 5, t.i., tie beidzas ar 0, vai 5, piemēram: NCS S 0585-Y30R. Ar šādiem toņiem nav nekādu problēmu, jo tie visi ir datorsistēmā visās mūsu tonēšanas iekārtās Latvijā.

    Nestandarta toņi ir, piemēram, šādi: NCS 0384-Y32R. Tādi toņi var būt ļoti daudz (bezgalīgi) un tie nav ietverti standarta NCS toņu kartē. Šādu toņu apstrādei, reizēm, var būt nepieciešama toņu kartes spektrālā analīze. Tā ir iespējama tikai dažās vietās Latvijā. Tomēr arī tā nav neatrisināma problēma, jo, ja šādu toni vēlas pircējs, teiksim, Daugavpilī, vai Talsos, tad veikala pārdevējam ir tikai jāpiezvana mums un mēs šo spektrālo analīzi veicam un pārdevējam pasakām toņa receptūru. Tādējādi klients var saņemt krāsu vajadzīgajā tonī tur, kur to vēlas.

    Vēl jāpiebilst, ka NCS toņu karti labāk lietot tikai interjerā. Tas tādēļ, ka ārdarbu krāsām ir ievērojami tonēšanas ierobežojumi (lai garantētu toņa nemainību, tiek lietoti tikai neorganiskie pigmenti) un, var gadīties, ka, ja, tomēr, šo toni, pretēji rekomendācijām, realizēs uz fasādes, tas ātri izbalēs. Šī iemesla dēļ krāsu ražotāji āra darbiem parasti paredz speciālas toņu kartes.

  • Vai krāsas ārdarbiem var tonēt pēc iekšdarbu toņu kartes?

    Var tonēt, bet izvēloties toņus, piemēram, no katalogiem kuri ir paredzēti iekšdarbiem pastāv risks, ka tonis var sākt pāragri balēt.

lv
ir pievienots izlasei.
ir noņemts no izlases.
has been added to your shopping list.
has been removed from your shopping list.
You have to choose a size.
You have to choose a amount.
You have to choose a color