Kadri no Sāremā salas kādā lietotu preču veikalā iegādājās vecu virtuves dīvānu, kas bija diezgan vecs un nolietots. Atradums Kadri tik ļoti paticis, ka viņa sākusi domāt, kā šo dīvānu atjaunot un padarīt īpašu.
Attēli: Kungla Kodu
"Vispirms no dīvāna noņēmām audumu un redzējām, kas zem tā slēpjas. Pēc tam atjaunojām koka daļas, krāsojām un pārklājām ar jaunu audumu," stāsta Kadri.
Restaurācijas darbi sākās ar dīvāna demontāžu. Vispirms no dīvāna tika izvilktas naglas, kas izrādījās daudz grūtāks darbs, nekā sākumā šķita.
Dīvāna aizmugurējā daļa bija labā stāvoklī un to varēja paturēt. Sēdekļa daļa bija pilnībā nolietojusies un to bija nepieciešams mainīt, kas palielināja sākotnēji plānoto darba apjomu. Kad tika izjaukta dīvāna sēžamā daļa, atklājās, ka šis dīvāns jau ir bijis atjaunots, jo tā apakšā bija veca sega un milzīgs putekļu daudzums.
"Vecas lietas atjaunošana ir kā pārsteiguma olas atvēršana – nekad nevari zināt, ko atradīsi iekšā!" saka Kadri.
Jauna auduma atrašanai, tika veltīts daudz laika, bet, kad tika atrasts izdevīgs un izturīgs mēbeļu audums – darbi varēja turpināties.
Darbā izmantotie produkti
Koka detaļu pamatne bija diezgan nolietota. Pat pēc krāsas noslīpēšanas joprojām bija daudz rievu un nelīdzenumu. Kadri darba gaitā nolēma rievas un nelīdzenumus atstāt, jo tie mēbelei piešķir raksturu un parāda, ka tā ir ilgmūžīga mēbele.
Vispirms virsmu gruntēja ar Tikkurila Otex Akva gruntskrāsu un pēc tam uzklāja vienu kārtu Vivacolor Furniture 30 daļēji matēto mēbeļu krāsu, kas ātri žūst un laika gaitā nedzeltē.
Kadri iesaka izmantot Furniture 30 krāsu, jo tā ir bez smaržas, nepil un lieliski klājas: "Es sākumā plānoju klāt trīs kārtās (grunts + 2 kārtas krāsas), bet pēc pirmās krāsas kārtas uzklāšanas sapratu, ka rezultāts ir lielisks. "
Furniture 30 krāsa pieder pie Green Line sērijas krāsām, kurām ir piešķirts gan Ziemeļvalstu ekomarķējums, gan Latvijas Astmas un alerģijas biedrības atzinums, kas norāda, ka šie produkti ir droši lietošanai alerģiskiem cilvēkiem.
Green Line sērijas produktus skatīt šeit
Krāsošanai tika izmantotas kvalitatīvās Anza otas.
“Starp citu, ja kāds meklē labas otas, tad Anza otas ir kļuvušas par manām mīļākajām! Esmu krāsojusi ar daudz otām, bet šīs ir vislabākās!”, slavē Kadri.
Viss atjaunošanas process aizņēma aptuveni pusotru mēnesi.
Vislaikietilpīgākais darbs bija dīvāna izjaukšana, jo dīvānā bija daudz putekļu un netīrumu. Bija vajadzīgas vairākas nedēļas nogales, lai to paveiktu.
"Arī auduma apvilkšana, bija ilga un fiziski grūta, jo auduma savilkšanai un saskavošanai ir nepieciešami divi cilvēki. Tā kā to darījām pirmo reizi, nācās pāris reizes visu izjaukt un izdomāt, labāks veids, kā to izdarīt," atceras Kadri.
Kadri iesaka, ka jārēķinās ar to, ka vecas mēbeles atjaunošanai, visticamāk, būs nepieciešams nedaudz ilgāks laiks, nekā sākotnēji plānots - to apskatot, var uzreiz nepamanīt visas labojamās vietas, kā rezultātā katrs pārsteigums prasīs papildus laiku. Jāatceras, ka vecām mēbelēm pēc restaurācijas nav jāizskatās kā jaunām. Mazliet vecīgs izskats var piešķirt mēbelei šarmu. Pat uz Kadri atjaunotā dīvāna palika vecās sarūsējušās eņģes, un skrāpējumi un rievas ir redzamas zem krāsas kārtas.
Kādas patiešām vērtīgas mēbeles, būtu ieteicams vest pie pieredzējuša restauratora, bet atjaunojot parastas un vienkāršas mēbeles, nav nepieciešams pārāk iespringt.
"Tagad mūsu mīļākajā istabā ir skaists un vienkāršs dīvāns, uz kura varam sēdēt un patīkami pavadīt laiku," apmierināta ar gala rezultātu ir Kadri.
Ja arī tu vēlies atjaunot savas vecās mēbeles, bet nezini, kā to labāk izdarīt, tad sazinies ar mūsu krāsu ekspertu zvanot 82888 vai rakstot e-pastu academy.lv@ppg.com